Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Chemia, studia stacjonarne II stopnia

Details
Code W3-CHEM-SU
Organizational unit Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
Field of studies Chemia
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Duration 2 lata
Recruitment committee address Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69
Office opening hours informacje na stronie głównej programu IRK
Required document
  • Studia wyższe
  Ask a question
Phase 3 (23.08.2024 08:00 – 18.09.2024 16:00)

(show past turns)

Opis kierunku

Absolwent studiów drugiego stopnia uzyskuje tytuł zawodowy magistra. Będzie posiadał zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu chemii, opartą na naukach matematyczno-przyrodniczych.
Studia drugiego stopnia na kierunku chemia trwają cztery semestry i przygotowują do pracy zawodowej, kształcenia w Szkole Doktorskiej w kraju i za granicą oraz ułatwiają mobilność.
Oferta edukacyjna na studiach II stopnia obejmuje dwie specjalności: chemia stosowana i chemia nauczycielska. Wybór określonej specjalności następuje po pierwszym semestrze studiów.
Absolwent specjalności chemia stosowana będzie posiadał umiejętności pozwalające mu podjąć zatrudnienie również na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, włókienniczego, a także drobnej wytwórczości oraz w rolnictwie.  Absolwent może również znaleźć zatrudnienie w laboratoriach związanych z analityką medyczną i przemysłową, ochroną środowiska i innych. Będzie mógł podjąć pracę w instytucjach naukowo-badawczych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej. Absolwent będzie również gotowy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży chemicznej.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek chemia specjalność chemia nauczycielska mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku chemia,  którzy realizowali program studiów w oparciu o standardy kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (potwierdzony w suplemencie do dyplomu). Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku chemia, specjalność chemia nauczycielska, uzyskuje uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotu chemia w szkolnictwie stopnia podstawowego i ponadpodstawowego, zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub specjalności w przypadku zbyt małej liczby chętnych.


Zasady kwalifikacji

O przyjęcie na studia drugiego stopnia może ubiegać się osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów. Podstawą rekrutacji jest:

 - ocena z dyplomu - dla absolwenta tego samego lub pokrewnego kierunku studiów,

albo

- ocena z rozmowy kwalifikacyjnej obejmującej zakres przedmiotów kierunkowych właściwych dla studiów pierwszego stopnia kierunku chemia - w przypadku kandydata posiadającego dyplom ukończenia studiów na innym kierunku.

W postępowaniu kwalifikacyjnym stosuje się następującą skalę ocen: bardzo dobra, dobra plus, dobra, dostateczna plus, dostateczna, niedostateczna.
Kandydat, który otrzymał ocenę niedostateczną z rozmowy kwalifikacyjnej nie może zostać przyjęty na studia.
Osoby, które z tytułu ukończonych studiów mają wątpliwości co do zasad rekrutacji którymi będą objęte, proszone są o kontakt z Działem Organizacji Studiów, tel. 25/643 19 21, 643 19 24.

Miejsce ogłoszenia wyników

  Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.

Wymagane dokumenty

Kandydat po dokonaniu rejestracji w systemie IRK zobowiązany jest do złożenia (w formie papierowej), kompletu wymaganych dokumentów.
Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia - mimo, iż kandydat dokonał ważnej rejestracji i wniósł wymaganą opłatę rekrutacyjną.
Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.
Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.

Przykładowe zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną

  1. Atomowe liczby kwantowe oraz ich sens fizyczny. Typy orbitali atomowych.
  2. Rodzaje wiązań chemicznych.
  3. Pojęcia liczby koordynacyjnej oraz stopnia utlenienia.
  4. Powinowactwo elektronowe, elektroujemność, energia jonizacji.
  5. Zmienność właściwości metalicznych w okresach oraz grupach głównych układu okresowego.
  6. Pierwsza zasada termodynamiki.
  7. Prawo Hessa i Kirchoffa.
  8. Druga zasada termodynamiki. Entropia.
  9. Trzecia zasada termodynamiki. Obliczanie bezwzględnych wartości entropii.
  10. Szybkość reakcji chemicznej.
  11. Dysocjacja elektrolityczna; czynniki od których zależy.
  12. Roztwory buforowe, pojemność buforowa.
  13. Rozpuszczalność i iloczyn rozpuszczalności.
  14. Stężenia: procentowe, molowe,  molarne, molalne i normalne.
  15. Typy miareczkowań alkacymetrycznych, punkt końcowy i równoważnikowy miareczkowania.
  16. Prawa elektrolizy Faraday’a.
  17. Pojęcia precyzji, dokładności, powtarzalności i odtwarzalności pomiaru.
  18. Przedstawić i wyjaśnić metodykę klasycznej analizy związków organicznych wykonywaną bez zastosowania metod spektroskopowych.
  19. Stereoizomeria. Wyjaśnić pojęcia: enancjomery, konfiguracja absolutna, diastereoizomery, mieszanina racemiczna, odmiana mezo, nadmiar enancjomeryczny, skręcalność właściwa - podając odpowiednie przykłady
  20. Omówić mechanizmy i stereochemię reakcji eliminacji E1 i E2 .
  21. Omówić mechanizmy i stereochemię reakcji SN1 i SN2 (mechanizm i stereochemia, czynniki sprzyjające przebiegowi procesu, procesy konkurujące).
  22. Wyjaśnij pojęcia: cukry proste, polisacharydy, disacharydy, epimery, anomery, glikozydy, mutarotacje, cukry redukujące.
  23. Jakie informacje można uzyskać z widm spektrometrii mas?