Code | UPH-WR-ZOO-SI |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Rolniczych |
Field of studies | Zootechnika |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3,5 roku |
Recruitment committee address | Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69 |
Office opening hours | informacje na stronie głównej programu IRK |
Required document | |
Ask a question |
Opis kierunku
Kierunek zootechnika posiada długoletnią tradycję kształcenia i prowadzenia działalności naukowej w tym obszarze; dysponuje doskonałą kadrą nauczycieli akademickich, w tym profesorów, których osiągnięcia naukowe znane są i cenione w skali ogólnopolskiej; absolwenci kierunku zajmują eksponowane stanowiska w szeregu firmach krajowych i zagranicznych, są właścicielami wzorcowych gospodarstw rolnych.
Absolwent zdobędzie gruntowną wiedzę, umiejętności i kwalifikacje z zakresu chowu i hodowli zwierząt, oceny surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego, podstaw produkcji roślinnej, projektowania produkcji, ochrony zwierząt i środowiska, organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym, profesjonalnego prowadzenia gospodarstwa oraz podstaw prawa w zakresie działalności gospodarczej.
Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, doradztwie rolniczym, nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt oraz surowcami i produktami pochodzenia zwierzęcego, prowadzenia i zarządzania gospodarstwami rolnymi, organizowania procesów produkcyjnych i wyboru optymalnych gałęzi produkcji rolniczej oraz kierowania zespołami ludzkimi.
Moduły realizowane na I stopniu studia stacjonarne:
Moduł przedmiotów wybieralnych z zakresu hodowla zwierząt umożliwia gruntowne przygotowanie z zakresu chowu i hodowli zwierząt gospodarskich oraz zdobycie umiejętności i kompetencji w zakresie technologii produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem ekonomicznych i ekologicznych aspektów wytwarzania i zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Moduł przedmiotów wybieralnych z zakresu ocena i wykorzystanie produktów zwierzęcych umożliwi szerokie przygotowanie z obrotu i handlu zwierzętami, zasad wykorzystania, standaryzacji i oceny surowców zwierzęcych oraz technologii ich przechowywania i przetwarzania.
Moduł przedmiotów wybieralnych z zakresu profilaktyka zootechniczno-weterynaryjna w utrzymaniu zwierząt umożliwi zapoznanie z elementami bioasekuracji w chowie na fermach zwierząt gospodarskich i towarzyszących, zapoznanie z epidemiologią powstawania chorób oraz ich diagnozowania i prewencji zootechnicznej. Absolwent uzyska kwalifikacje jako specjalista w zakresie: prowadzenia profesjonalnych hodowli na fermach zwierząt, wykonywania zabiegów profilaktycznych oraz w instytucjach ochrony zwierząt, gabinetach weterynaryjnych, służbach zajmujących się kontrolą dobrostanu zwierząt, ośrodkach zajmujących się diagnostyką materiału genetycznego, firmach zajmujących się obrotem zwierząt, organizacjach ds. hodowli i prewencji w utrzymaniu zwierząt.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub modułu w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
Podstawa rekrutacji
Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą (od 2005 do 2024 r.)
Podstawą kwalifikacji są wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:
- liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie podstawowym, według zasady 1%=0,5 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, według zasady 1%=1 pkt.
W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 100 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą
Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna albo część ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
6,0 – 100 pkt
5,0 – 90 pkt
4,0 – 70 pkt
3,0 – 50 pkt
2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik z danego przedmiotu obliczany jest wg zasady wynik x 0,8.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną
W przypadku, jeśli kandydat posiada wynik bez określenia poziomu zdanego egzaminu, wynik ten zostanie przeliczony wg zasady wynik x 0,8.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata oraz ustalania na ich podstawie końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego, decydującego o miejscu kandydata na liście rankingowej, dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą międzynarodową (IB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin IB / Egzamin maturalny (nowa matura)
7 pkt – 100 %
6 pkt – 90 %
5 pkt – 75 %
4 pkt – 60 %
3 pkt – 45 %
2 pkt – 30 %
Wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie HL (higher level) jest traktowany jako wynik na poziomie rozszerzonym, natomiast wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie SL (standard level) jest traktowany jako wynik na poziomie podstawowym.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą europejską (EB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin EB / Egzamin maturalny (nowa matura)
9,00 - 10,00 – 100 %
8,00 - 8,99 – 90 %
7,50 - 7,99 – 75 %
7,00 - 7,49 – 60 %
6,00 - 6,99 – 45 %
5,00 - 5,99 – 30 %
Wynik z matury EB - końcowy z danego przedmiotu realizowanego w zakresie 4-5 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom rozszerzony, a wynik końcowy z przedmiotu realizowanego w zakresie 2-3 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom podstawowy. Pod uwagę brane będą jedynie wyniki z przedmiotów, które uwzględniają ocenę z egzaminu maturalnego.
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Dotyczą:
- laureatów i finalistówi następujących olimpiad stopnia centralnego:
- Olimpiady Biologicznej,
- Olimpiady Chemicznej,
- Olimpiady Fizycznej,
- Olimpiady Geograficznej,
- Olimpiady Informatycznej,
- Olimpiady Logistycznej,
- Olimpiady Matematycznej,
- Olimpiady Przedsiębiorczości,
- Olimpiady Wiedzy Ekologicznej,
- Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
- Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych,
- Wiedzy o Biznesie i Innowacjach,
- Olimpiady Wiedzy o Prawie,
- Olimpiady Wiedzy o Żywieniu,
- laureatów ogólopolskiego konkursu "Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca",
- laureatów i finalistów stopnia okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych,
- laureatów i finalistów Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Rolniczych pt. "Polska wieś w Europie".
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.
Wymagane dokumenty
Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.
Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.