Kod | UPH-WH-LGA-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Humanistycznych |
Kierunek studiów | Logopedia z audiologią |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69 |
Godziny otwarcia sekretariatu | informacje na stronie głównej programu IRK |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis kierunku
Kierunek ten adresowany jest do osób zainteresowanych logopedią, językoznawstwem, kognitywistyką, audiofonologią. Przedmioty pozwalają zgromadzić wiedzę, która obejmuje zagadnienia związane z jednym z największych fenomenów ludzkiego umysłu – mowy i języka. Przedmioty praktyczne pozwalają nabyć umiejętności diagnozowania zaburzeń mowy, słuchu i głosu oraz stosowania procedur programowania i prowadzenia terapii logopedycznej ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń słuchu, centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego oraz uwarunkowanych nimi zaburzeń rozwoju mowy, trudności w uczeniu się, zaburzeń komunikacji językowej.
Studia logopedia z audiologią na poziomie licencjackim trwają 3 lata (6 semestrów), są studiami stacjonarnymi o profilu praktycznym. Znakomita kadra naukowa, doświadczeni logopedzi praktycy, lekarze (audiolodzy, neurolodzy itp.) gwarantują doskonałe przygotowanie zawodowe. Oferujemy bardzo atrakcyjne warunki studiowania - nowy budynek Wydziału Nauk Humanistycznych, w którym mieści się Ośrodek Logopedyczny, Studencka Poradnia Logopedyczna, a w sąsiednich budynkach Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej oraz świetnie wyposażona, nowoczesna Biblioteka Główna.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
Podstawa rekrutacji
Kwalifikacja kandydatów odbywa się na podstawie:
-
konkursu świadectw obejmującego wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego,
-
rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej poprawność wymowy kandydata (na podstawie rozmowy spontanicznej i czytania) oraz przydatności do zawodu.
Warunkiem dopuszczenia do rozmowy kwalifikacyjnej jest dostarczenie komisji rekrutacyjnej audiogramu (w dniu rozmowy), który potwierdza prawidłowy słuch kandydata.
Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali 0-100 punktów. Uzyskanie wyniku poniżej 30 punktów oznacza niezdanie rozmowy kwalifikacyjnej. Wada wymowy uniemożliwia przyjęcie na studia.
Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat liczona jest jako suma:
- 3/4 liczby punktów z konkursu świadectw z języka polskiego,
- 1/4 liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów nową maturą (od 2005 do 2024 r.)
Podstawą kwalifikacji są wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:
- liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie podstawowym, według zasady 1%=0,5 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, według zasady 1%=1 pkt.
W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 100 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą
Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna albo część ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
6,0 – 100 pkt
5,0 – 90 pkt
4,0 – 70 pkt
3,0 – 50 pkt
2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik z danego przedmiotu obliczany jest wg zasady wynik x 0,8.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną
W przypadku, jeśli kandydat posiada wynik bez określenia poziomu zdanego egzaminu, wynik ten zostanie przeliczony wg zasady wynik x 0,8.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata oraz ustalania na ich podstawie końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego, decydującego o miejscu kandydata na liście rankingowej, dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą międzynarodową (IB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin IB / Egzamin maturalny (nowa matura)
7 pkt – 100 %
6 pkt – 90 %
5 pkt – 75 %
4 pkt – 60 %
3 pkt – 45 %
2 pkt – 30 %
Wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie HL (higher level) jest traktowany jako wynik na poziomie rozszerzonym, natomiast wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie SL (standard level) jest traktowany jako wynik na poziomie podstawowym.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą europejską (EB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin EB / Egzamin maturalny (nowa matura)
9,00 - 10,00 – 100 %
8,00 - 8,99 – 90 %
7,50 - 7,99 – 75 %
7,00 - 7,49 – 60 %
6,00 - 6,99 – 45 %
5,00 - 5,99 – 30 %
Wynik z matury EB - końcowy z danego przedmiotu realizowanego w zakresie 4-5 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom rozszerzony, a wynik końcowy z przedmiotu realizowanego w zakresie 2-3 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom podstawowy. Pod uwagę brane będą jedynie wyniki z przedmiotów, które uwzględniają ocenę z egzaminu maturalnego.
Terminy rozmów kwalifikacyjnych
Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się w budynku Wydziału Nauk Humanistycznego przy ul. Żytniej 39 w sali 1.7 (pierwsze piętro) w terminie określonym na stronie startowej programu IRK.
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.
Wymagane dokumenty
Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.
Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.