Kod | UPH-WH-FPL-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Humanistycznych |
Kierunek studiów | Filologia polska |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69 |
Godziny otwarcia sekretariatu | informacje na stronie głównej programu IRK |
Adres WWW | https://wh.uws.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis kierunku
Filologia polska to kierunek, który umożliwia studentom wszechstronny dostęp do rozległej wiedzy humanistycznej (język i literatura), dając zarazem praktyczne kwalifikacje i sprawności poszukiwane na współczesnym rynku pracy. Podczas zajęć warsztatowych i laboratoryjnych student zyskuje gruntowną wiedzę filologiczną oraz zdobywa konkretne sprawności zawodowe: nauczycielskie lub redakcyjno-edytorskie. Uzyskane kwalifikacje umożliwiają absolwentowi podjęcie pracy w nowoczesnej oświacie, sektorze administracji, biznesie, mediach, agencjach reklamowych i PR oraz w wydawnictwach. Ponadto absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia w zakresie „filologii polskiej”, jak też na pokrewnych kierunkach studiów.
Specjalność kreatywne pisanie i edycje cyfrowe. Absolwent posiada nowoczesną wiedzę o języku oraz tekście i jest przygotowany do pracy we współczesnym środowisku cyfrowym, zwłaszcza w mediach, wydawnictwach, instytucjach kultury, administracji publicznej i biznesie. Zdobyte kompetencje oraz umiejętności praktyczne pozwalają mu na kreowanie różnorodnych projektów tekstowych, ikonicznych i audiowizualnych w przestrzeni medialnej (strony www, media społecznościowe, portale internetowe, edycje cyfrowe tekstów kultury). Specjalność przeznaczona dla osób kreatywnych i aktywnych w sieci, które są szczególnie zainteresowane rynkiem książki i tekstów zamawianych.
Specjalność nauczycielska. Absolwent dysponuje wiedzą na temat organizowania procesu kształcenia na etapie szkoły podstawowej z uwzględnieniem specyfiki przedmiotu język polski, także w odniesieniu do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów (psychologia, pedagogika, dydaktyka przedmiotowa). Specjalność przeznaczona dla osób, które chcą doskonalić się w zakresie nauczania języka polskiego i literatury polskiej w szkole. Ukończenie specjalności umożliwia rozpoczęcie studiów II stopnia na specjalności filologia polska z uprawnieniami nauczycielskimi.
Specjalności wybierane są przez studentów od drugiego semestru.
Informacja dla cudzoziemców
Zgodnie z Rozporządzeniem MNISW z dnia 26 lutego 2016 r. w sprawie egzaminów z języka polskiego jako obcego cudzoziemcy, którzy są absolwentami szkół wyższych i ukończyli prowadzone w języku polskim studia pierwszego stopnia na kierunkach w zakresie filologii polskiej, osiągają poziom zaawansowania językowego – B2. Osoby te mogą otrzymać urzędowe poświadczenie stopnia znajomości języka polskiego jako obcego (tzw. certyfikat) bez konieczności przystępowania do egzaminu państwowego. Szczegóły na stronie: http://certyfikatpolski.pl/wydawanie-certyfikatu-bez-egzaminu/
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub specjalności w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
Podstawa rekrutacji
Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: obowiązkowo język polski, do wyboru język obcy, historia.
Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą (od 2005 do 2024 r.)
Podstawą kwalifikacji są wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:
- liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie podstawowym, według zasady 1%=0,5 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, według zasady 1%=1 pkt.
W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 100 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą
Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna albo część ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
6,0 – 100 pkt
5,0 – 90 pkt
4,0 – 70 pkt
3,0 – 50 pkt
2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik z danego przedmiotu obliczany jest wg zasady wynik x 0,8.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną
W przypadku, jeśli kandydat posiada wynik bez określenia poziomu zdanego egzaminu, wynik ten zostanie przeliczony wg zasady wynik x 0,8.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata oraz ustalania na ich podstawie końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego, decydującego o miejscu kandydata na liście rankingowej, dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą międzynarodową (IB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin IB / Egzamin maturalny (nowa matura)
7 pkt – 100 %
6 pkt – 90 %
5 pkt – 75 %
4 pkt – 60 %
3 pkt – 45 %
2 pkt – 30 %
Wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie HL (higher level) jest traktowany jako wynik na poziomie rozszerzonym, natomiast wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie SL (standard level) jest traktowany jako wynik na poziomie podstawowym.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą europejską (EB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin EB / Egzamin maturalny (nowa matura)
9,00 - 10,00 – 100 %
8,00 - 8,99 – 90 %
7,50 - 7,99 – 75 %
7,00 - 7,49 – 60 %
6,00 - 6,99 – 45 %
5,00 - 5,99 – 30 %
Wynik z matury EB - końcowy z danego przedmiotu realizowanego w zakresie 4-5 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom rozszerzony, a wynik końcowy z przedmiotu realizowanego w zakresie 2-3 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom podstawowy. Pod uwagę brane będą jedynie wyniki z przedmiotów, które uwzględniają ocenę z egzaminu maturalnego.
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Dotyczy laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego:
- laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
- laureaci i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.
Wymagane dokumenty
Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.
Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.