Kod | UPH-WH-BNA-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Społecznych |
Kierunek studiów | Bezpieczeństwo narodowe |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69 |
Godziny otwarcia sekretariatu | informacje na stronie głównej programu IRK |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis kierunku
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe adresowane są do maturzystów zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa narodowego. Kształcenie na kierunku bezpieczeństwo narodowe obejmuje wiedzę z zakresu prawnych podstaw bezpieczeństwa, polityki bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, międzynarodowych stosunków politycznych i wojskowych, instytucji bezpieczeństwa, a także umiejętności w zakresie sztuki samoobrony, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz użycia broni palnej.
OFEROWANE MODUŁY:
- bezpieczeństwo państwa,
- zarządzanie kryzysowe w administracji,
- służby policyjne.
Absolwent modułu bezpieczeństwo państwa jest przygotowany do podjęcia pracy w służbach mundurowych, strażach i inspekcjach. Zdobędzie wiedzę z zakresu: bezpieczeństwa politycznego i militarnego państwa, systemu bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa ekonomicznego i społecznego ludności, prawnych podstaw systemu bezpieczeństwa RP, systemu obrony państwa, sił zbrojnych wybranych państw.
Absolwent modułu zarządzanie kryzysowe w administracji jest przygotowany do podjęcia pracy w publicznych instytucjach zajmujących się reagowaniem na sytuacje kryzysowe. Posiada wiedzę z zakresu: polityki bezpieczeństwa państwa ze szczególnym uwzględnieniem problematyki bezpieczeństwa publicznego, zarządzania kryzysowego w sytuacjach militarnych i pozamilitarnych oraz systemu obrony państwa. Ponadto uzyska wiedzę oraz umiejętności w zakresie negocjacji.
Absolwent modułu służby policyjne zdobędzie wiedzę z zakresu: bezpieczeństwa publicznego, prawa karnego, kryminalistyki, ochrony osób i mienia, a także zwalczania przestępczości i terroryzmu. Ponadto dzięki współpracy z Komendą Główną Policji absolwenci tego modułu będą zwolnieni z teoretycznego komponentu szkolenia podstawowego w trakcie procedury rekrutacyjnej do służby w Policji.
Celem studiów jest dostarczenie wiedzy oraz umiejętności wykorzystywanych w przyszłej pracy zawodowej w służbach mundurowych (takich jak: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej), administracji publicznej, w organizacjach i instytucjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, w zespołach reagowania kryzysowego na różnych szczeblach administracji centralnej lub terytorialnej oraz w innych organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Absolwenci kierunku bezpieczeństwo narodowe uzyskują przygotowanie do pełnienia różnorodnych funkcji w instytucjach sektora publicznego i prywatnego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub modułu w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub modułu w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
Podstawa rekrutacji
Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z polską nową maturą (od 2005 do 2024 r.)
Podstawą kwalifikacji są wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:
- liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie podstawowym, według zasady 1%=0,5 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, według zasady 1%=1 pkt.
W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 100 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą
Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna albo część ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
6,0 – 100 pkt
5,0 – 90 pkt
4,0 – 70 pkt
3,0 – 50 pkt
2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik z danego przedmiotu obliczany jest wg zasady wynik x 0,8
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną
W przypadku, jeśli kandydat posiada wynik bez określenia poziomu zdanego egzaminu, wynik ten zostanie przeliczony wg zasady wynik x 0,8.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata oraz ustalania na ich podstawie końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego, decydującego o miejscu kandydata na liście rankingowej, dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą międzynarodową (IB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin IB / Egzamin maturalny (nowa matura)
7 pkt – 100 %
6 pkt – 90 %
5 pkt – 75 %
4 pkt – 60 %
3 pkt – 45 %
2 pkt – 30 %
Wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie HL (higher level) jest traktowany jako wynik na poziomie rozszerzonym, natomiast wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie SL (standard level) jest traktowany jako wynik na poziomie podstawowym.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą europejską (EB)
Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:Egzamin EB / Egzamin maturalny (nowa matura)
9,00 - 10,00 – 100 %
8,00 - 8,99 – 90 %
7,50 - 7,99 – 75 %
7,00 - 7,49 – 60 %
6,00 - 6,99 – 45 %
5,00 - 5,99 – 30 %
Wynik z matury EB - końcowy z danego przedmiotu realizowanego w zakresie 4-5 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom rozszerzony, a wynik końcowy z przedmiotu realizowanego w zakresie 2-3 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom podstawowy. Pod uwagę brane będą jedynie wyniki z przedmiotów, które uwzględniają ocenę z egzaminu maturalnego.
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Dotyczy laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego:
- Olimpiady Geograficznej,
- Olimpiady Historycznej,
- Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności,
- Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
- Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym,
- Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie,
- Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej,
- Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.
Wymagane dokumenty
Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.
Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.