• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2023/2024

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Pedagogika, studia niestacjonarne I stopnia

Szczegóły
Kod UPH-WH-PED-NL
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Pedagogika
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69
Godziny otwarcia sekretariatu informacje na stronie głównej programu IRK
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Opis kierunku

 

Absolwent studiów I stopnia dysponuje wiedzą pedagogiczną, historyczno-filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia i pracy wychowawczej oraz kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Posiada umiejętności komunikacji społecznej, posługiwania się warsztatem diagnostycznym, wzbogacania oraz doskonalenia swojej wiedzy i kompetencji w zakresie praktycznego działania oraz tworzenia własnego warsztatu metodycznego. Jest świadomy własnej roli zawodowej, rozumie pogłębioną rzeczywistość edukacyjną. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Absolwent uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe w zależności od wybranej specjalności, z możliwością orientacji na konkretną specjalność.
Absolwent specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną zna zasady prowadzenia działań opiekuńczych i wychowawczych oraz funkcjonowania państwowego i społecznego systemu opieki wobec dzieci i młodzieży. Posiada umiejętności z zakresu samodzielnej identyfikacji problemów i zadań w obszarze wychowania i opieki oraz sposobów ich rozwiązywania lub realizacji. Absolwent specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną realizuje program w oparciu o Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Absolwent uzyskuje przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą, opieki i wychowania oraz inicjowania i uczestnictwa w działaniach związanych z dostrzeganiem zaburzeń, próbą diagnozy i opieki pedagogicznej, a także współorganizowania działań edukacyjno-terapeutycznych. Perspektywy zawodowe: wychowawca w klubach dziecięcych i młodzieżowych, młodzieżowych domach kultury, schroniskach młodzieżowych, wychowawca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego (np. w domach dziecka), opiekun, wychowawca w placówkach zajmujących się pieczą zastępczą, opiekun małego dziecka, osoby starszej. Absolwent może kontynuować studia na kierunku pedagogika II stopnia i uzyskać pełne kwalifikacje nauczycielskie, np. do pracy w szkole na stanowisku nauczyciela pedagoga szkolnego.
Absolwent specjalności opiekun i wychowawca dziecka jest przygotowany do pracy z dzieckiem i jego rodziną. Uzyskuje wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu kontaktowania się z dzieckiem, zaspokajania wyrażanych przez nich potrzeb, inicjowania i stymulowania ich aktywności oraz z zakresu szeroko rozumianego wsparcia dzieci w ich aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym. Absolwent specjalności opiekun i wychowawca dziecka realizuje program w oparciu o Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Absolwent uzyskuje przygotowanie  do wykonywania zawodu: wychowawca i opiekun małego dziecka.  Perspektywy zawodowe: wychowawca i opiekun w żłobkach, klubach dziecięcych (publicznych i niepublicznych) na stanowisku wychowawca małego dziecka, dzienny opiekun dziecięcy; placówki typu socjalizacyjnego (np. Domy Małego Dziecka, Domy dla Matek z Dziećmi i Kobiet w Ciąży) na stanowisku wychowawca małego dziecka, opiekun dziecięcy; placówki handlowe oferujące rodzicom czasową opiekę nad dziećmi, hotele, pensjonaty, domy wczasowe - na stanowisku opiekuna i animatora dziecięcego. Absolwent może kontynuować studia na kierunku pedagogika II stopnia i uzyskać pełne kwalifikacje nauczycielskie, np. do pracy w szkole na stanowisku nauczyciela wychowawcy świetlicy szkolnej.
Absolwent specjalności doradztwo zawodowe i personalne posiada wiedzę i umiejętności w zakresie pedagogiki, pedagogiki pracy, psychologii pracy i socjologii pracy, podstaw organizacji i zarządzania potencjałem ludzkim, orientacji i poradnictwa zawodowego, rozwoju zawodowego człowieka oraz trendów rozwojowych doradztwa personalnego w Polsce i na świecie, prawa pracy, podstaw bezpieczeństwa i higieny pracy. Absolwent specjalności doradztwo zawodowe i personalne realizuje program w oparciu o Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Absolwent uzyskuje przygotowanie do pracy w charakterze doradcy zawodowego oraz doradcy personalnego w agencjach zatrudnienia, doradcy personalnego w Akademickich Biurach Karier, specjalisty do spraw szkoleń oraz specjalisty do spraw personalnych w działach kadr (rekrutacja, rozwój itp.). Perspektywy zawodowe: doradca klienta, doradca zawodowy w instytucjach rynku pracy, stowarzyszeniach, fundacjach, przedsiębiorstwach i innych placówkach (publicznych i prywatnych) świadczących usługi doradcze i edukacyjne, pośrednik pracy w publicznych służbach zatrudnienia oraz doradca kariery. Absolwent może kontynuować studia na kierunku pedagogika II stopnia i uzyskać pełne kwalifikacje nauczycielskie, np. do pracy na stanowisku nauczyciela doradcy zawodowego.

Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub specjalności w przypadku zbyt małej liczby chętnych.


Podstawa rekrutacji

Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: biologia, geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą (od 2005 do 2023 r.)

Podstawą kwalifikacji są wyniki z części  pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:

  • liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie  podstawowym, według zasady 1%=1 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, pomnożona przez 2.

W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą

Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna i ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
- 6,0 – 100 pkt
- 5,0 – 90 pkt
- 4,0 – 70 pkt
- 3,0 – 50 pkt
- 2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik jest sumą punktów uzyskanych z przeliczenia ocen z danego przedmiotu na świadectwie dojrzałości. Kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, z uwzględnieniem skali ocen obowiązującej w kraju, z którego pochodzi kandydat.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata z maturą zagraniczną dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego przyjmowani są laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego:
  • Olimpiady Biologicznej,
  • Olimpiady Geograficznej,
  • Olimpiady Historycznej,
  • Olimpiady Języka Angielskiego,
  • Olimpiady Języka Niemieckiego,
  • Olimpiady Języka Rosyjskiego,
  • Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
  • Olimpiady Matematycznej,
  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Miejsce ogłoszenia wyników

Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.

Wymagane dokumenty

Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.

Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.

Dodatkowe informacje

Studia niestacjonarne są płatne.