• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2023/2024

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Historia, studia stacjonarne I stopnia

Szczegóły
Kod UPH-WH-HIS-SL
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Humanistycznych
Kierunek studiów Historia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69
Godziny otwarcia sekretariatu informacje na stronie głównej programu IRK
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Opis kierunku

Studia pierwszego stopnia na kierunku historia trwają trzy lata (6 semestrów). Umożliwiają one zdobycie wszechstronnej wiedzy z historii Polski i historii powszechnej. Program studiów obejmuje przedmioty z zakresu warsztatu naukowego historyka oraz erudycji historycznej (poszczególne okresy dziejowe). Studia pozwalają nie tylko na rozwijanie własnych zainteresowań historycznych, ale również na zdobycie atrakcyjnego zawodu. Umiejętności analityczne nabyte w trakcie studiów historycznych pierwszego stopnia pozwalają absolwentowi na podjęcie pracy w różnych zawodach wymagających wiedzy ogólnohumanistycznej. Absolwent studiów historycznych pierwszego stopnia jest przygotowany do podjęcia dalszej nauki na studiach drugiego stopnia na kierunku historia lub pokrewnych kierunkach humanistycznych i społecznych.

W ofercie edukacyjnej na studiach stacjonarnych są dwie specjalności:

  • archiwistyka i biurowość współczesna,
  • nauczanie historii i promocja dziejów ojczystych.

Specjalność archiwistyka i biurowość współczesna przygotowuje absolwenta do prowadzenia archiwum zakładowego i składnicy akt oraz do pracy w archiwum państwowym, IPN, archiwum prywatnym, a także do pracy biurowej oraz kancelaryjnej w administracji, przedsiębiorstwach oraz organizacjach pozarządowych. Daje umiejętności zarządzania dokumentacją przy pomocy programów komputerowych, systemów informatycznych i baz danych.

Specjalność nauczanie historii i promocja dziejów ojczystych. Absolwenci są przygotowani do nowoczesnego przekazu wiedzy historycznej i kreowania postaw patriotycznych młodego pokolenia. Ukończenie specjalności umożliwia rozpoczęcie studiów II stopnia na kierunku historia specjalność nauczanie historii i promocja dziejów ojczystych.

Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub specjalności w przypadku zbyt małej liczby chętnych.


Podstawa rekrutacji

Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: geografia, historia, historia sztuki, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.

Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą (od 2005 do 2023 r.)

Podstawą kwalifikacji są wyniki z części  pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:

  • liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie  podstawowym, według zasady 1%=1 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, pomnożona przez 2.

W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą

Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna i ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
- 6,0 – 100 pkt
- 5,0 – 90 pkt
- 4,0 – 70 pkt
- 3,0 – 50 pkt
- 2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik jest sumą punktów uzyskanych z przeliczenia ocen z danego przedmiotu na świadectwie dojrzałości. Kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, z uwzględnieniem skali ocen obowiązującej w kraju, z którego pochodzi kandydat.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata z maturą zagraniczną dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego przyjmowani są:

  • laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego:
    - Olimpiady Historycznej,
    - Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
    - Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego,
    - Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
    - Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie.
  • laureaci:
    - Konkursu Historycznego w Grodnie o nazwie "Dzieje Polski",
    - Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Miejsce ogłoszenia wyników

Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.

Wymagane dokumenty

Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.

Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.