• log in
  • create an account

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2023/2024

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Inżynieria procesów technologicznych, studia stacjonarne I stopnia

Details
Code UPH-WS-IPT-SI
Organizational unit Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
Field of studies Inżynieria procesów technologicznych
Form of studies Full-time
Level of education First cycle
Educational profile practical
Language(s) of instruction Polish
Duration 3,5 roku
Recruitment committee address Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69
Office opening hours informacje na stronie głównej programu IRK
Required document
  • Matury
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Opis kierunku

Kierunek inżynieria procesów technologicznych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach powstał z inicjatywy dużych firm, których centrale lub ośrodki funkcjonują w Siedlcach i okolicach. Cieszy się dużym uznaniem oraz poważaniem przede wszystkim w lokalnej społeczności, ale nie tylko – duże firmy i ośrodki przemysłowe dzięki wszechstronnym kompetencjom chętnie zatrudniają naszych absolwentów. Ci, będąc jeszcze studentami, poznają to środowisko, nawiązują kontakty zawodowe, które często mają swoją dalszą kontynuację w postaci zatrudnienia. Inżynier procesów technologicznych w pracy nie narzeka na nudę, może rozwijać swoje zainteresowania zawodowe (informatyka, chemia, fizyka, ekologia, przedsiębiorczość), ma pewność pracy w zawodzie oraz przy osobistym zaangażowaniu ma gwarancję dużych zarobków.
Absolwent studiów I stopnia o profilu praktycznym (dualnych) na kierunku inżynieria procesów technologicznych posiada podstawową wiedzę i umiejętności konieczne do zrozumienia zagadnień z zakresu projektowania i zarządzania procesami technologicznymi. Posiada umiejętności korzystania z technologii informatycznych wspomagających procesy produkcji lub organizację i zarządzanie procesami produkcji.
Absolwent jest w szczególności przygotowany do realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji konstrukcji, prac wspomagających projektowanie konstrukcji, doboru materiałów inżynierskich stosowanych jako elementy konstrukcji oraz nadzoru nad ich eksploatacją, zarządzania pracą w zespole, koordynacji prac i oceny ich wyników oraz sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi.
Absolwent studiów inżynierskich na kierunku inżynieria procesów technologicznych może podjąć zatrudnienie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i elementów konstrukcyjnych, jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych oraz innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.
Oferta edukacyjna na studiach I stopnia obejmuje dwie specjalności:
  • technologie informatyczne wspomagające procesy produkcji,
  • technologie informatyczne wspomagające organizację i zarządzanie procesami produkcji.
Wybór określonej specjalności następuje po pierwszym roku studiów według ustalonych zasad.
Ponadto, w czasie studiów studenci tego kierunku mogą rozwijać swoje zainteresowania biorąc aktywny udział w pracach studenckich kół naukowych funkcjonujących na Wydziale, mają dostęp do sieci Internet na terenie Instytutu oraz mogą korzystać z nowoczesnego oprogramowania w ramach pracy własnej. Swoją wiedzą mogą podzielić się wygłaszając referaty na seminariach lub na konferencjach organizowanych lub współorganizowanych przez studenckie koła naukowe. Mogą także poznawać najnowsze technologie biorąc udział w warsztatach organizowanych przez firmy wykorzystujące procesy technologiczne o zasięgu ogólnopolskim lub globalnym a także poznać te firmy w ramach praktyk lub staży odbywanych w czasie studiów.

Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieruchomienia kierunku lub specjalności w przypadku zbyt małej liczby chętnych.


Podstawa rekrutacji

Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, język obcy.

Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą (od 2005 do 2023 r.)

Podstawą kwalifikacji są wyniki z części  pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:

  • liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie  podstawowym, według zasady 1%=1 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, pomnożona przez 2.

W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą

Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna i ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
- 6,0 – 100 pkt
- 5,0 – 90 pkt
- 4,0 – 70 pkt
- 3,0 – 50 pkt
- 2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik jest sumą punktów uzyskanych z przeliczenia ocen z danego przedmiotu na świadectwie dojrzałości. Kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, z uwzględnieniem skali ocen obowiązującej w kraju, z którego pochodzi kandydat.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata z maturą zagraniczną dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego przyjmowani są laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego:
  • Olimpiada Chemiczna,
  • Olimpiada Fizyczna,
  • Olimpiada Informatyczna,
  • Olimpiada Matematyczna.

Miejsce ogłoszenia wyników

Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.

Wymagane dokumenty

Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.

Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.